RFID Tarihçesi

RFID yeni bir teknoloji olarak bilinmesine rağmen, gerçekte barkod sistemlerinden daha eski bir teknolojidir. RFID’in ilk olarak 1948’de bahsi geçmiştir. 1950’de ilk çıkan örnekleri kuramsal bazda kalmıştır. Daha sonra 1960’larda ilk reel örneği üretilmiştir. Bu örnek Elektronik Makale Gözetimi teknolojisi ile oluşturulan Ticarette Anti – Hırsızlık sistemidir. 1970’lerde akademik olarak incelenen bu sistem aynı zamanlarda hayvanları etiketlemek için de kullanılmıştır. 1980’lerde ücretli yollarda (otabanlar vb.) kullanılarak günlük hayata kullanımı sağlanmıştır. Türkiye’de uygulanan OGS (otamatik geçiş sistemi) ve HGS (Hızlı geçiş sistemi) gibi sistemlerde RFID teknolojisi kullanılmaktadır.RFID ve BARKOD Sistemleri

RFID ve barkod sistemlerinin yaptığı şey, temelde aynıdır. İki teknoloji de ürünü tanımlamak için kullanılır. RFID ile barkod kıyaslanacak olursa, barkod sisteminin ürünü tanıması için görmesi, yani okuyucu ile yakın bir mesafede olması gerekir. RFID’de etiketi okumak için okuyucunun etiketi görmesi gerekmez ve metrelerce uzaktan etiket okunabilir. Diğer bir unsur olarak barkod sisteminde, aynı anda tek ürün okunabilirken, RFID’de aynı anda yüzlerce ürün okunabilir. Ayrıca barkod sistemi aynı kalemdeki ürün grubunda aynı ve kısıtlı bilgiler içerirken, RFID’de her ürün farklı bir numaraya sahip olup daha ayrıntılı bilgi içerebilmektedir.

RFID Kullanım Alanları

RFID kullanım alanları, insanların hayal gücü ile sınırlıdır. En yaygın uygulamalar ise; tahsilât sistemleri (faturalama gibi), havaalanı güvenlik ve bagaj otomasyonu, lojistik alanında,geçiş kontrol sistemleri, üretim takibi, hastanelerde hastaların kimliklerinin tanımlanması ve yeni doğan çocuklara takılan tanımlayıcı bilekliklerde ,otopark otomasyonu ve varlık takibidir. Son zamanlarda şirketler RFID’yi daha çok tedarik zincirlerini takip etmek gibi süreçlerde kullanmaktadır.